Rodzaje Kadarki

Odmian i rodzajów coraz popularniejszej również w Polsce winogronowej, wyrazistej Kadarki znajdziemy w sklepach bardzo wiele. Jak zatem wybrać  za rozsądne pieniądze najlepszy trunek na specjalne okazje lub na wspólny, rodzinny obiad bądź grilla?

Większość odmian czerwonej Kadarki dostaniemy w polskich sklepach i marketach już za kilkanaście złotych, choć bardziej ekskluzywne rodzaje będą nas kosztowały niekiedy znacznie więcej. Najdroższe Kadarki to wydatek rzędu około 30-40 złotych za 0,75-litrową butelkę. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym obecnie odmianom tego wyrazistego i aromatycznego wina, doskonałego zarówno do obiadu jak i na specjalną okazję.

LOVICO KADARKA to wytrawne, bułgarskie wino doskonałe przede wszystkim do potraw mięsnych i owoców. Ten rodzaj Kadarki zawiera zazwyczaj 11 procent alkoholu i posiada głęboką, rubinową barwę oraz bardzo wyrazisty, cierpko-kwaśny smak dojrzewających w południowym słońcu winogron, fermentujących w dębowych skrzyniach.

BULGARIAN KADARKA to 11-procentowe, półsłodkie wino, świetnie nadające się do kilkuletniego leżakowania, najlepiej w pozycji poziomej. Najlepiej serwować je do dziczyzny i żółtych lub pleśniowych serów.

EGRI KADARKA to z kolei wino pochodzenia węgierskiego o 12-procentowej zawartości alkoholu. W bukiecie z pewnością wyróżnimy smak dojrzałych, świeżych winogron ze szczepów Kadarka oraz Kekfrankos. Cena butelki 0,75 litra to około 15-17 złotych.

KADARKA EXCLUSIVE to propozycja dla amatorów gruzińskich czerwonych win. Za butelkę półsłodkiego trunku zapłacimy w Polsce około 17-20 złotych, zaś nasze podniebienia uraczymy głębokim, wyraźnym smakiem z cierpko-kwaśną nutą i akcentem przypraw korzennych. Ten rodzaj Kadarki świetnie pasuje do pikantnych potraw i czerwonego, grillowanego mięsa.

Obok wymienionych powyżej rodzajów popularnego wina Kadarka, dużym uznaniem cieszą się także odmiany z różą, o delikatnym, czerwono-różowym odcieniu i słodkawym, charakterystycznym posmaku dzikiej róży. Świetnie sprawdzą się jako symboliczny prezent, szczególnie dla Pań oraz jako dodatek do romantycznej kolacji we dwoje.

Zależnie od osobistych upodobań możecie więc Państwo dowolnie wybierać w niedrogich, ale niezwykle bogatych w walory smakowe winach typu Kadarka. Zarówno amatorzy trunków wytrawnych, półwytrawnych jak i słodkich na sklepowych półkach z całą pewnością znajdą Kadarkę odpowiednią dla siebie i dopasowaną do obiadowego menu lub na kameralne przyjęcie.