Cena dobrej Kadarki

Jak już powiedzieliśmy, bułgarska lub węgierska Kadarka zyskuje coraz więcej zwolenników. Zaletami wina są przede wszystkim wyrazisty smak, mocny aromat oraz niska cena. Ile więc zapłacimy za butelkę Kadarki w Polsce?

Wielu wielbicieli czerwonych, wytrawnych lub słodkich win coraz chętniej kupuje importowaną z krajów południowej Europy winogronową Kadarkę. W polskich sklepach alkoholowych oraz sieciach takich jak Biedronka czy Lidl za ponad półlitrową butelkę możemy zapłacić nawet kilka złotych, chociaż bardziej ekskluzywne rodzaje Kadarki kosztują oczywiście odpowiednio więcej.

Na początek zacznijmy od wina Kadarka z nieco niższej półki. Obecnie za butelkę tego aromatycznego, ciemnoczerwonego trunku możemy zapłacić przeciętnie nawet 7-10 złotych. Cena taka może co prawda zniechęcić wielu amatorów wina do jej zakupu, jednakże gwarantujemy najwyższą jakość za niewielką cenę. O zaletach Kadarki możecie Państwo przeczytać więcej w rozdziale pod tytułem “Opinie o Kadarce”, gdzie zarówno Czytelnicy serwisu, jak i koneserzy bułgarskich i węgierskich win wskazali, iż cena jest tutaj odwrotnie proporcjonalna do jakości tego aromatycznego alkoholu.

Amatorom droższych trunków polecamy z kolei sięgnięcie po wytrawne lub półwytrawne Kadarki z wyższej półki, które przeciętnie w sklepach takich jak Lidl lub Biedronka kosztują mniej więcej kilkanaście złotych. Zależnie od rodzaju i kraju, z jakiego wino jest importowane, producenci sugerują ceny za butelkę 0,75 litra na około 14-20 złotych. W tym miejscu polecamy w szczególności 12-procentową Kadarkę Egri (15-16 złotych) czy 11-procentowe, wytrawne wino, za które zapłacimy 13-14 złotych.

Wina Kadarka typu exclusive to już wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, chociaż i tutaj znajdziemy trunki tańsze, za które w większych sklepach i marketach przyjdzie nam zapłacić od 20 do około 30-35 złotych za butelkę. Ze swojej strony polecamy w szczególności wybór Kadarki półsłodkiej (niecałe 20 złotych), jak również wina bułgarskie i gruzińskie, produkowane z wielu szczepów czerwonych winogron. W Polsce kosztują one około 23-28 złotych.

Widzimy zatem wyraźnie, iż Kadarka może być doskonałym alkoholem niemalże dla każdego amatora czerwonych win. Co więcej, wytrawna Kadarka świetnie wpasuje się do rodzinnego obiadu, w szczególności do czerwonego pieczonego mięsa lub żółtych serów. Ponadto dobrą jakościowo Kadarkę z powodzeniem możemy też podarować jako prezent, który z pewnością ucieszy solenizanta.